DFŽ 2018: Vystavovatelé, přednášky a workshopy (fotogalerie)

V sobotu 8. září se konal již pátý ročník našeho festivalu Dne pro férový život, který pořádáme my, rychvaldský spolek Shanti Academy za spoluúčasti spolku SOUL. Letošní ročník byl bohatý zejména na program, ale nechyběli ani zajímaví hosté a hodně zajímavých vystavovatelů.

Cvičila se jóga a čchi-kung

Pro zájemce o pohybové aktivity bylo tentokrát připraveno devět samostatných lekcí, z nichž sedm tvořily lekce různě zaměřené jógy a dvě cvičení čchi-kungu (Qi Gongu). V lektorských rolích se představili učitelé ostravského Shanti Yoga Studia, jež je provozováno také spolkem Shanti Academy, například Irena Štefáníková (Arte Yoga), Romana Farna (Jóga osmi směrů), Václava Přistoupilová (čchi-kung), ale z přespolních hostů také majitelka a lektorka zlínského Zenergy jóga studia Petra Hetmerová (Lepší než latté). A protože jsme očekávali více zájemců, než by pojmuly dvě spojené klubovny, rozšířili jsme část cvičebního programu do Domu dětí a mládeže Rychvald, kde proběhly dvě lekce jógy a jeden čchi-kung. Tímto bychom rádi poděkovali ředitelce DDM paní Juditě Jandové za nesmírnou ochotu nám na poslední chvíli vyjít vstříc.

Program na podiu

Poprvé se část programu přesunula přímo na podium, které dříve hostilo jen aktivity pro děti. Ty tam zůstaly (díky péči Školičky u lesa), ale polovinu podia zabraly workshopy a přednášky. S ryze dámským tématem ohledně bylinné péče o ženu přijela z Rožnova pod Radhoštěm bylinářka Jana Urbánková, Romana Farna učila namíchat osobní bylinné směsi. Nejvíce sledovaná a nejhojněji navštívená však byla přednáška majitele Oxalisu (Slušovice) Ing. Petra Zelíka na téma Čaje – a jak na ně, spojená s autogramiádou jeho nové knihy Oxalis aneb Čtyřlístek štěstí přináší. Oxalis byl také sponzorem bio kávy a bio čaje, které na akci vařil a servíroval tým dobrovolníků v čele se spoluorganizátorem festivalu Ing. Ladislavem Sitkem (člen Rady města Rychvaldu).

Vystavovatelé a návštěvníci – většinou bohužel ne z Rychvaldu

Letos se na DFŽ představilo více než čtyřicet vystavovatelů – většinou drobných živnostníků (řemeslníků, poskytovatelů služeb), z nichž část tvořili Rychvalďané. A z toho jsme jako organizátoři měli obzvláštní radost! Poněkud méně radosti nám přinesl fakt, že již tradičně se na tuto naši akci pro Rychvaldské (a od Rychvaldských) přišlo podívat málo návštěvníků přímo z našeho města. Je zvláštní, že tato akce, kterou jako organizátoři pořádáme zdarma (včetně všech vstupů), si získává oblibu u místních jen velmi pomalu. Jsme ale vytrvalí a věříme, že se bude tato situace v dalších ročnících jen zlepšovat.

Vize do dalších let

Tato naše tvrdohlavost, s níž neustále „vnucujeme“ našim občanům tento festival a jeho aktivity, by měla v příštím roce vyústit ve dvoudenní program, který v tuto chvíli ladíme a který (jak věříme) přivede do Rychvaldu ještě mnohem více přespolních, než jak to umí jednodenní Den pro férový život. Přidají-li se místní, pro něž je akce pořádána, budeme jen a jen rádi!

Děkujeme tímto městu Rychvald za desetitisícovou dotaci, kterou můžeme každoročně využít pro přípravu tohoto našeho celodenního festivalu!

Fotogalerii najdete zde níže: